19 Kasım 2017 Pazar
Anasayfa > AFŞİN > 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü 153. Yıl Anma Etkinlikleri Yapıldı.
1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü 153. Yıl Anma Etkinlikleri Yapıldı.

1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü 153. Yıl Anma Etkinlikleri Yapıldı.

09.06.2017 12:42:40 12 14 16 18 yazdır
21 Mayıs 1864 yılında zorla göç ettirilen ve 500 binden fazla Çerkesin hayatını kaybettiği Büyük Çerkes Sürgünü'nün 153'inci yılında Afşin'de bir araya gelen Çerkes'ler sürgünde vefat eden ataları için anma etkinliği yaptı.
Afşin KAFDER dernek binasında bir araya gelen Çerkes ler Kuranı kerim okuyup dua etti. Yapılan duaların ardından büyük sürgünle alakalı bilgiler paylaşılıp videolar izlendi.
Afşin KAFDER ( Afşin Kafkas kültür Derneği) başkanı Ertan Arıkan büyük sürgünle alakalı bilgi vererek , ''Tüm baskılara, dağılmışlığa, acılara karşın Çerkesler varlıklarını ve kimliklerini koruyor, yaşatıyorlar'' dedi.
Başkan Arıkan, Çerkes soykırımı ve sürgününün 153. cü yılı nedeniyle yapılan toplantıda atalarının ruhlarına birer Fatiha gönderilmesi gerektiğini belirterek , ''21 Mayıs Çerkeslerin 1864'de uğradığı soykırım ve sürgününün yıl dönümü. Tarihin en eski dönemlerinden beri yaşadıkları anayurtları Kafkasya'da eşsiz bir dil ve kültür geliştiren Çerkesler yüzyıllarca süren onurlu bir direnişe rağmen, büyük devletlerin ve Çarlık Rusyası'nın kolonyalist politikaları ve stratejik hedefleri doğrultusunda soykırıma uğradı ve Anayurtlarından koparıldı.
Tüm baskılara, dağılmışlığa, acılara karşın Çerkesler varlıklarını ve kimliklerini koruyor, yaşatıyorlar. Bu nedenle 21 Mayıs'lar, Çerkes halkının yaşama direncinin ifadesidir. Direniştir, başkaldırıdır, diriliştir. Tüm zalimlere inat, Çerkesya'nın yeniden var olma mücadelesidir'' dedi.
Atalarının mücadelesinden dolayı bu gün kendilerinin var olduğunu belirten Arıkan ''Sizler topraklarınızı size dar edenlere taviz vermediniz. İnancınızı ve geçmişinizi inkar etmeyi zillet saydınız. Tıpkı Mekke'de yaşama şansı verilmeyen Muhacirlerin, Medine'deki kardeşlerine Hicret ettiği gibi, Anadolu'daki Ensar olmaya hazır yüreklere misafir oldunuz. Binlerceniz yollarda katledildi, yok edildi. Uğradığınız zulme dağlar taşlar ağladı. Cesetleriniz yıllarca kurda kuşa yem oldu. Ama kendiniz olmaktan asla vazgeçmediniz. Anadolu'ya sadece bedenleriniz gelmedi. Birlikte edeb, nezaket, insanlık, sevgi ve kardeş olabilmenin tohumlarını da getirdiniz. Et ve tırnak gibi oldunuz bu toprakların insanları ile. Hüzünleri hüznünüz, sevinçleri mutluluğunuz oldu. Acıyla geçen uzun yıllar, ağıtlar, gözyaşları. 153 yılda yapılanları unutursanız, yolda kaybettiğiniz ecdadınızın ruhları incinir bunu biliyorsunuz. Unutmayın ve yeni nesillere ödenen bedelleri anlatın ve aktarın lütfen. Bu topraklardaki kardeşliğin, nasıl bir değer ve anlam taşıdığını hissettirin. Dedi.
Yapılan dua ve okunan Kuranı kerim in ardından proğram sona erdi
Etiketler : mehmetdalkilinc
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri