19 Kasım 2017 Pazar
Anasayfa > AFŞİN > Ambargo konan Katar sermayesi Termik santrallerini etkileyecek mi
Ambargo konan Katar sermayesi Termik santrallerini etkileyecek mi

Ambargo konan Katar sermayesi Termik santrallerini etkileyecek mi

14.06.2017 19:07:10 12 14 16 18 yazdır
ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan gezisi sonrasında gelişen Katar'a yönelik ilişkilerin askıya alınmasına durumu, bir dönem Afşin Elbistan termik santrallerinin satılması gündemde olan santralleri etkileyecek mi.
ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan gezisi sonrasında gelişen Katar'a yönelik ilişkilerin askıya alınmasına durumu, bir dönem Afşin Elbistan termik santrallerinin satılması gündemde olan santralleri etkileyecek mi.
Başta ABD ve Arap ülkelerinin Katar a tepki göstermesinin nedeni Katar ın Katar sermayesinin yatırımları.
Katar sermayesinin 2011 Arap baharından sonra Türkiye'ye son hızlı akışı, bir çok arap ülkelerinde tepki ile karşılaşılırken , Katar, Arabistan ve Türkiye'nin Esad'a karşıtı olan Suriye muhaliflerine hem ekonomik, hem de siyasal destek vermesiyle pekişen ilişkiler,Türkiye ile bağı güçlendirirken diğer ülkelerin çekememezliine yol açtı.
Arabistan Körfez ülkeleriyle birlikte Katar'a yönelik tüm ilişkilerini kestiğini açıklarken, Türkiye'nin ABD, Arabistan ittifakına karşı Katar'ın yanında yer alması, Erdoğan'ın Katar'a yönelik uygulamayı manidar bulmasının temelinde Türkiye-Katar arasında yaşanan ekonomik ilişkiler olarak biliniyor
Dünya genelinde 355 milyar dolar yatırımı bulunan Katar, Türkiye'de yatırım yapan yabancı ülkeler arasında 18 milyar dolar ile 7'nci sırada bulunmaktadır. Türkiye-Katar arasında ithalat ve ihracat rakamlarına baktığımızda ise, 2016 yılında, 421 milyon dolarlık ihracat, 271 milyon TL ithalat yapıldığını görmekteyiz.
2012 yılından bu yana Katar sermayesi, AK Parti hükümeti ve bizzat Erdoğan'ın girişimleriyle Türkiye'de birçok sektörde karlı firmaları satın alarak piyasaya girdi.
Katar firmaları, Abank, Finansbak Digitürk ve Boyner'in yüzde 30, BMC'nin ise yüzde 50 hissesinin alınması, enerji ve turizm alanında yeni ortaklıkların kurulması gibi birçok alanda faaliyet göstermeye başladılar. Finasbank'a 2.7 milyar dolar veren Katarlılar, Digitürk'ü 1.4 milyar dolara yakın bir fiyata satın aldılar. Bir yıla yakın süredir bu satışın gerçek rakamları açıklanmadığı gibi, satışı da gizlendi. Son bir yıldır Çaykur'un Katarlılara satışının yapıldığı yönündeki iddialara karşı hükümetten bir açıklama gelmezken, Varlık Fonuna devredilen Çaykur'un hisselerinin Katarlılara rehin gösterildiği iddialarına ise henüz bir açıklama yapılmış değil.
Katarlıların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Star gazetesi sahibi Etem Sancak ile birlikte ortak olduğu, özelleştirme yoluyla alınan BMC firması orduya zırhlı araçlar üretiyor. Başta Altay tankı olmak üzere zırhlı personel taşıyıcılar bu firma aracılığıyla yapılıyor. Bunun dışında Türkiye-Katar arasında imzalanan anlaşma ile 2017 yılında 2 milyar dolarlık savunma sanayi yatırımı yapılması bekleniyor.
Bunun dışında Afşin Elbistan Termik Santrali'nin geliştirilmesi için Katar firmalarıyla da görüşmeler yürütüldüğü basına yansıdı. Türkiye Katar ekonomik ilişkileri nedeniyle Katarlılar Türkiye'de yatırım amaçlı olarak Bursa, Trabzon, İzmir ve Bodrum'da gayrimenkul yatırımı da yapıyorlar.
Türkiye'den çok sayıda firmanın Katar'a yaptığı müteahhitlik hizmetlerinin tutarı ise 13 milyar dolar civarında. Üstelinlen proje sayısı ise 128 civarında. Bu müteahhitlik hizmetlerinden hükûmetin bizzat aracılık da yaptığı biliniyor. Bu kalemlerin içinde en önemlis ise Tekfen'in tek kalemde aldığı 2.3 milyar dolarlık yol inşaatı ile STFA ile Yapı Merkezi7nin 4.4 milyar dolarlık Doha metrosu yapılan önemli işler arasında gösteriliyor.
Etiketler : mehmetdalkilinc
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri