19 Kasım 2017 Pazar
Anasayfa > AFŞİN > Ateşin Ahşaba Zarif Dokunuşu: Pyrogravure resim sergisi açıldı.

Ateşin Ahşaba Zarif Dokunuşu: Pyrogravure resim sergisi açıldı.

14.06.2017 19:46:20 12 14 16 18 yazdır
Afşin Rabia Parkında açılan ve yaklaşık 50 parçadan oluşan resim sergisi ni açan Uğur Kayagil davetlilere sergiyi gezdirerek resmin nasıl yapıldığını anlattı.
Ateşin Ahşaba Zarif Dokunuşu: Pyrogravure resim sergisi açıldı.
Rabia parkında ahşabı yakarak resim yapma sanatı olarak tanımlanan 'Pyrogravure' tekniğiyle oluşturduğu 50 eseri şövale de  resim severlere sergileyen Uğur Kayagil Resimleri yapılmasını tarif ederken Ateşin ahşaba zarif dokunuşu tanımlaması yaptı. Mehmet Akif Ersoy, BBP Eski genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Afşin EShabı Kehf, İşlemeli  saat, Özbekistanda bulunan ve dünya kültür mirasına giren Semerkant resimlerinin misafirlere gezdiren Kayağil en büyük yardımcının Fırça ve boya yerine Lehim makinesi olan kızgın Havya olduğunu belirtti. Havyanın , farklı kalınlıklardaki uçlarla ahşabın üzerine resmedilen motifi belirginleştirmek, tonlamaları yapabilmek için kullanıldığını belirten Kayagil.  Ahşap, deri, kâğıt veya başka elverişli malzeme yüzeylerinin havya denilen kızgın kalemlerle yakılarak resim veya bezeme çalışmaları yapma, güzel yazı (kaligrafi) yazma sanatı olarak tanımlanan "pyrogravure" nin göründüğünden zor olduğunu belirtti.
Kayagil Bazı çevrelerce yakma resim tekniğinin bir güzel sanatlar dalı olarak kabul edilmesinde tereddütlerle karşılaşıldığı ve bu tekniğin bir el sanatı tekniği olarak yorumlandığı görülmektedir dedi. Bölgede ki insanların birçoğunun yakma resim sanatını bilmediklerini belirterek resme bakarken dahi terettüt ederek baktıklarını ifade etti.  Yakma resme halkın ilgisinin az olma sebebinin,  resim tekniğinde bez tuval yerine ahşap tuval, boya ve resim fırçası yerine de kızgın metal kalem kullanılmasıdır. Ayrıca, yakma resim tekniğinin bezeme işlerinde kullanılan bir el sanatı tekniği olarak doğmuş olması ve asırlar boyunca da bu şekilde tanınması, buna mukabil bu tekniğin resim sanatındaki uygulamalarında bugün ulaşılan noktanın yeterince bilinmemesinin de önemli bir neden olduğunu belirtti. Rabia parkında açılan resim sergisi yanına ebru sanatı oymacılık sanatından yapılan eserlerde sergilendi. Rabia parkında açılan resim serginin 1 hafta açık kalacağı belirtildi.
Etiketler : mehmetdalkilinc
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri