19 Kasım 2017 Pazar
Anasayfa > SİYASET > CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ MAZLUM NURLUDÜŞÜRÜLEN İTHALAT VERGİLERİ, KİME KAZANÇ SAĞLIYOR?
CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ MAZLUM NURLUDÜŞÜRÜLEN İTHALAT VERGİLERİ, KİME KAZANÇ SAĞLIYOR?

CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ MAZLUM NURLUDÜŞÜRÜLEN İTHALAT VERGİLERİ, KİME KAZANÇ SAĞLIYOR?

09.08.2017 15:15:21 12 14 16 18 yazdır
CHP'nin çiftçi Milletvekili Mazlum NURLU bu politikaların üreticiye de, tüketiciye de bir yararı olmadığını söyledi.
Tarım ürünleri ucuzlayacak denilerek, tarımsal ürünleri ithalat vergilerinin düşürülmesinin çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirten CHP'nin çiftçi Milletvekili Mazlum NURLU bu politikaların üreticiye de, tüketiciye de bir yararı olmadığını söyledi.
Konuyu Meclis gündemine taşıyarak Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanına soru önergesi veren Mazlum NURLU Gümrük vergilerinin düşürülerek tarım ürünlerinin ucuzlayacağı söylense de, bugüne kadar fiyatlar hiç düşmemiş sadece ithalatçılar ve aracılar kazançlı çıktığını belirterek önergesinde gümrük vergisi oranı farkından dolayı hazinenin ne kadar vergi kaybına uğradığını sordu.
Mazlum NURLU yaptığı açıklamada; Ülkenin birçok yerinde buğdaylar biçilmiştir. Buna rağmen taban fiyat hala açıklanmamıştır. Taban fiyat piyasada fiyat dengesi için çok önemli bir müdahale aracıdır. Taban fiyat açıklanmadan buğday ithalatındaki gümrük vergilerinin düşürülmesi buğday fiyatının düşmesine neden olacaktır.
Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı gümrük vergilerinin tekrar artırılabileceğini söylemektedir. Bu durumun daha şaibeli bir hale getirmiştir. Çünkü önceki yıllarda, gemilerle limanlarda bekletilen tarım ürünleri için günlük olarak vergiler düşürülmekte ve bu ürünler gümrüksüz olarak yurda girdikten sonra, ertesi gün tekrar vergi oranları yükselterek, AKP'ye yakın bazı ithalatçılara kıyak sağlandığı bilinmektedir.
GDO'lu prinçlerin vergisiz şekilde ülkeye nasıl sokulduğu hala açıklanmamıştır. İran üzümünün Mersin Serbest bölgesinde AKP'li belediye başkanının şirketlerine ait depolarda kutuları değiştirilerek Türk üzümü gibi Avrupa'ya nasıl ihraç edildiği unutulmamıştır. Çiftçi şimdi aynı oyunların oynanacağı endişesi içindedir.
Kaldı ki; ithalat vergilerinin düşürülerek tarım ürünlerinin ucuzlayacağı söylense de, bugüne kadar fiyatlar hiç düşmemiş sadece ithalatçılar ve aracılar kazançlı çıkmıştır.
Bu politikaların üreticiye de, tüketiciye de bir yararı olmamıştır ifadelerine yer verdi.
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla
Mazlum NURLU  
Manisa Milletvekili
Hükümetinizin tarım ürünleri ithalatında zaman zaman gümrük vergilerini düşürmesi çiftçimizi zor durumda bırakmaktadır. En son kırmızı et ve buğday ithalatında alınan gümrük vergileri düşürülmüştü.
Birçok bölgede buğday hasadı tamamlanmasına rağmen, daha buğdayın taban fiyatı açıklanmadan gümrük vergilerinin düşürülmesi buğday fiyatlarının aşırı düşmesine neden olacağı endişesi yaratmıştır.
Yaptığınız bir açıklamada gümrük vergilerinin tekrar artırılabileceğini belirmiştiniz.
Bu durum önceki yıllarda, gemilerle limanlarda bekletilen tarım ürünleri için günlük olarak vergilerin düşürülüp, gümrüksüz olarak ürün yurda girdikten sonra, ertesi gün tekrar vergi oranları yükselterek, AKP'ye yakın bazı ithalatçılara kıyak sağlandığı iddialarına neden olmuştu.
Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesi kendi çiftçisini, üreticisini korumak için tarım ürünleri ithalatına yüksek vergiler koymaktadır. Türkiye'de de bu nedenle gümrük vergileri yüksek tutulmaktadır.
Gümrük vergilerinin düşürülerek tarım ürünlerinin ucuzlayacağı söylense de, bugüne kadar fiyatlar hiç düşmemiş sadece ithalatçılar ve aracılar kazançlı çıkmıştır. Bu politikaların üreticiye de, tüketiciye de bir yararı olmamıştır.
Ziraat odaları ve çiftçi örgütlerinin talebi bu durumun ithalatı özendirerek tarımsal üretimin ağır darbe vurulduğunu belirtmektedirler.
Bunlara göre;
1- Kırmız et ve buğday ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesinin nedeni nedir?
2- Gümrük vergisi oranlarının düşürüldükten sonra yapılan buğday ve kırmızı et ithalatı miktarı ne kadardır?
3- Gümrük vergisi oranı farkından dolayı hazinenin vergi kaybı ne kadar olmuştur?
4- Ülkemize yurtdışından ucuz tarım ürünleri girmesi ile çiftçimizin uğrayacağı zararlar nasıl telafi edilecektir?
5- Çiftçimizi ucuz tarım ürünü ithalatı karşısında korumak için hangi tedbirler alınacaktır?
Etiketler : mehmet dalkilinc
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri