19 Kasım 2017 Pazar
Anasayfa > TEKNOLOJİ > EBTER KELİMESİ, KÂFİR BİR ZİHNİN ÜRETTİĞİ KELİMEDİR!..
EBTER KELİMESİ, KÂFİR BİR ZİHNİN ÜRETTİĞİ KELİMEDİR!..

EBTER KELİMESİ, KÂFİR BİR ZİHNİN ÜRETTİĞİ KELİMEDİR!..

01.05.2017 13:56:36 12 14 16 18 yazdır
" (Resûlüm!) Kuşkusuz biz sana Kevser'i verdik. Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes. Asıl sonu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir."
" (Resûlüm!) Kuşkusuz biz sana Kevser'i verdik. Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes. Asıl sonu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir." ( Kevser sûresi, âyetler 1,2, 3)
Dün ve bu gün, Resulullah (sav)'e, " ebter" sözü gibi çirkin, nefret içeren, hasmane sözler, kelimeler söylenmeye devam edecek, kafir zihinlerin var olduğu sürece de bunu önlemek mümkün olmayacaktır!..
Çünkü, batılın karşısına İslam ve Kur'an gibi muazzam ve muhteşem bir din çıkarılmış, ilhadın, inkarın, küfrün belini kırmıştır.
Kafir zihinler, dünkü zamanlarda olduğu gibi, zamanımızda da, Resul'ün (as), evliliklerini dile dolamakta, kılıçla İslam'ı yaydığından vb. Bahsetmektedir.
" Kur'an'ın, Muhammed (sav)'e inzal edilmiş Allah kelamı olduğunu gösteren en önemli kanıtlardan biri de, kafirlerin Allah'a Peygamberine ve vahye dair dil uzatmalarını hiç bir sansüre tabi tutmadan, olduğu gibi nakletmesidir.
Ebter sözcüğü, kafir bir zihnin ürettiği böylesi karalama kampanyasının bir parçasıdır ve Kur'an'ı inzal eden Allah, hiç bir sakınca görmeden, kafirlerin bu ithamına yer vermiştir.
Kureyş uluları ' ebter' sözcüğü ile Muhammed'e saldırıyorlardı. Allah ise onların bu tuzaklarını başlarına geçirmiştir.
Ebter terimini anlamak için, Kevser suresini ve indiği ortamı biraz daha yakından tanımak gereklidir. Kur'an'ın en kısa suresi olan Kevser suresi, güçlü olan görüşe göre Mekke'de inmiştir.
Surenin muhtevası da bu görüşü desteklemektedir. Mekke kafirlerinin, Muhammed (sav)'in risaletini, basitten zora, azdan çoğa, hafiften şiddetliye doğru sürekli bir artış gösteren en şiddetli tepkilerle karşıladıkları bilinmektedir.
Bazı iç dengeleri gözeterek, daha büyük bir kötülük vermekten kaçınıyorlardı.  Fakat Muhammed'in bu yeni davası, iyice canlarını sıkıyordu. Muhammed baba ile oğulun, kardeşle kardeşin arasını açmış, Araplar arasına ayrılık sokmuştu.
Mekke toplumunun yüz yıllardır süre gelen inançlarını, örf ve adetlerini, kökten reddediyordu. Bu durumda, tek başına bir fert olan Muhammed'i susturmak kolaydı ama bunun doğuracağı sonuçları soylu, ' şerefli' , geleneklerine bağlı arap asabiyesi ile bağdaştırabilmek olanaklı değildi." ( İktibas Dergisi, Şubat 2009, sayfa 8 )
21 nci asırda bile, Resulullah (sav)'in, Hz. Zeynep'le evliliği dile dolanıyorsa, Hz. Aişe (ranh) ile çocuk yaşta evlendi diye iftira ediliyorsa, İslam'ın, yeni yeni yayıldığı, izah edildiği, insanların hakka davet edildiği bir devir ve dönemde neler yapılmazdı?
Somali'li bir siyahi bayan, Batı'ya yağ çekme adına, Müslüman olduğu halde, aziz Peygambere (sav), neler söyledi, ne kadar iftira etmiştir, bunları takip edenler bilmektedir.
Yani, dünkü ebter zihniyetli zavallılar, günümüzde bizzat yaşamaktadır. Hatta, daha densiz, daha cibilliyetsiz bir şekilde küfürlerini, iğrençliklerini göstermektedirler!.. günlük namazlarımızda, ibadetlerimizde, Resulullah (sav)'in, ismini dile getirmemiz, salli-barik dualarında o büyük zata salatü selam göndermemiz, aslında, kimin, kimlerin ebter olduğunu bizlere göstermektedir.  Dolayısıyla;
" Kevser suresinin sebebi nüzulü ile ilgili rivayetler, surenin mesajının o günkü ortamla bütünleşmesi bağlamında  bazı sorunlar doğurmaktadır.
Bu rivayetlerin en meşhur olanına göre, Muhammed (sav)'in oğullarından birinin ( Mekke'de doğan iki ya da üç oğlunun, muhtemelen en sonuncusunun) ölmesi üzerine, Mekke ileri gelenleri bunu fırsat olarak değerlendirip, Peygamberi üzeceğini varsaydıkları bir propagandaya girişmişlerdi.
Peygamber'in hayatta hiç oğlu kalmadığına göre, kendisi öldüğünde soyu tükenecek, kökü kuruyacak, adı sanı anılmayacaktı! Mekke'nin başına bela olduğunu düşündükleri Muhammed nihayet kendiliğinden ' sorun' olmaktan çıkacaktı. Şu halde, Mekke'nin reislerine gerekli olan, birazcık sabırdı...
Fakat surenin nüzul sebebi olarak zikredilen bu olay, biraz sorunlu görünmektedir. Nedenine gelince, Muhammed (as)'ın iki ( ya da üç) erkek çocuğunun , evliliğinin ilk on yılında ( 25-35 yaş arası) doğduğu ve onların da henüz küçükken öldükleri, siyer kitaplarında kayıtlıdır.
Eğer bu bilgiyi doğru sayacaksak, Muhammed (as)'ın oğullarının, risalet dönemine yetişmeden önce ölmüş olduklarını da kabul etmemiz gerekecektir.
Bazı rivayetlere göre Hz. Muhammed'in ilk çocuğu Kâsım'dır ve İbni İshak'a göre Kâsım hayvana binecek, deve üzerinde gidebilecek bir yaşa gelince ölmüştür. Bu durumda onun, 8-10 yaşlarını geçmemesi gerekir.
Böyle olunca Kâsım, babası 40 yaşına ulaşmadan, yani risâletten önce ölmüş olmalıdır. Dolayısıyla Kevser suresinin, Peygamber'in bir oğlunun ölümünü müteakiben, Mekke kâfirlerinin ona ebter diye sataşmaları üzerine indiği rivayeti tutarlı görünmemektedir.
Bu durumda surenin inişinin başka bir sebebi ve ebter suçlamasının başka bir arka planı olmalıdır. " ( a. g. dergi, sayfa 8-9)
Netice olarak;
Aziz peygambere sataşma, hücum etme, olmadık sözler sarfetme, dün olduğu gibi, günümüzde de aynen devam edecek, yarınlarda da bu illet, bu hainlik durma bilmeyecektir.
Ancak, eli kalem tutan, duyarlı, dikkatli, rikkatli Müslümanlar, bu tür iğrenç, şerefsiz iftiralara anında, derhal cevap vermeli, yer yüzünde kimlerin ebter olduğunu yüzlerine çarpmalıdırlar..
Hamdolsun ki, bu gün kainatta, milyonlar, milyarlar, aziz peygambere salatü selam göndermekte, herkes, her inanan kendisini, can feda edercesine, onun emirlerini, tebliğlerini yaşayarak izhar etmektedir.
Hac günlerinde, ramazan aylarında her yerde, her ortamda uğultular halinde, Müslümanların ağızlarından dökülen " Lebbeyk"ler, selamlar, fazlasıyla kifayet etmez mi?
Rabbimiz!.. Bu azizi millete, tükenmek bilmeyen peygamber sevdası, saygısı ve sevgisi nasip eylesin!.. Selam ve dua ile..
Etiketler : mehmetdalkilinc
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri