19 Kasım 2017 Pazar
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Geleceğin Mühendisleri'nden Göksun Tünelinde İnceleme

Geleceğin Mühendisleri'nden Göksun Tünelinde İnceleme

15.05.2017 18:13:58 12 14 16 18 yazdır
Tünel inşaatı ve yol çalışması yapılan şantiyede yapılan çalışmalar ve süreç hakkında bilgi alan öğrenciler bilgi alışverişinde bulundular.
Geleceğin Mühendisleri'nden Göksun Tünelinde İnceleme
Şantiye alanında açıklama yapan ve bilgilendirme yapan yol çalışması alan sorumlusu İnş. Müh. Tahir ERDEN Kahramanmaraş - Göksun 6. Bölge Hudut Yolu İnşaatı işinde yaklaşık 800 işçi ve teknik personel 24 saat esasına göre çalışma yapmaktadırlar. Bu Yolda çalışan Yüklenici Firmalar Duygu Mühendislik İnşaat ve Kolin Limak İş Ortaklığıdır dedi.    Km: 26+500 ( Andırın Yol Kavşağı) Km:41+065 (Fırnız Köprüsü )arası BSK (Bitümlü sıcak Karışım) seviyesinde 2017 Eylül ayında tamamlanarak hizmete açılacaktır.    Erden: Km:41+065 (Fırnız Köprüsü) Km:60+577 (Tekir Mahallesi Marsu Fabrikası önü) arası Döngel mahallesinde ve Yeşilova mahallesinde bulunan Maliye ve Orman arazisi üzerinde bulunan evlerin kamulaştırma işlemi yapılırsa bu kesimin 2017 yılsonuna kadar imalatı tamamlanarak hizmete açılması hedeflenmektedir.
En Çok Mehmet Uğur Dilipak İlgileniyor
Çalışmalar sırasında yerel siyasilerin çalışmalara gereken desteği vermediğinden yakınan Erden, Mehmet Uğur Dilipak'ı ayrı bir yere koyarak konunun takipçisi olduğu ve yardımcı olabileceği konularda elinden geleni yapmaya çalıştığını bildirdi. Biz de sayın Dilipak'a şehrimiz adına teşekkür ederiz.     Tahir Erden; Göksun-Fırnız arasındaki 6 tünelle faaliyete geçecek güzergâhta 3 tünelin kullanıma açıldığını yılsonuna kadar da diğer 3 tünelle beraber bu aranın kullanıma açılacağını söyledi. Kullanımda olan 3 tünelin 185 adet kamera ile izlendiği her türlü aksaklığa anında müdahale ettiklerini söyledi. Diğer bölüm olan Kahramanmaraş- Fırnız arasının yol ile birlikte 5 tünelinin de 2019 yılının 2.ayına kadar tamamen bitirilerek kullanıma açılacağını söyledi.Proje bittikten sonra Kahramanmaraş-Göksun arasın da 11 tünel olacağını, kısalan Kayseri, Ankara, İstanbul güzergâhının daha kullanışlı bir yol olacağını bunun da ilimiz ekonomisine katkı sağlayacağını, Adana  Pozantı otoyolunun daha iyi bir alternatifi olacağını kaydetti.
Daha sonra faaliyette olan ve yapımı süren tüneller hakkında yerinde bilgi verilmek üzere inşaat sahasına geçildi.    İnşaat alanlarında mühendislik bölümü öğrencilerine ve basına da bilgi veren Erden burada özellikle öğrencilere işin inceliklerini ve tecrübelerini nasıl yöntemle tünel açtıklarını anlattı. Alanda öğretim görevlileri de görsel olarak öğrencilere okulda tecrübe edemeyecekleri bilgileri görseller üzerinde öğrencilere aktardı.    Ayrıca Sayın Serdar Erdoğan yılmaz'ınİnş.yük.müh. olduğunu öğrenen öğrenciler etrafını sararak ilgi gösterdiler.Bu ilgi karşısında duyarsız kalmayan Erdoğan yılmaz öğrencilere bilgi ve tecrübeleri hakkında bilgi vererek önlerinde ki tek seçeneğin daha çok çalışmak olduğunu söyledi.
Etiketler : mehmetdalkilinc
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri