19 Kasım 2017 Pazar
Anasayfa > SİYASET > MAZLUM NURLU CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ HÜKÜMET ÇİFTÇİYİ GÖZDEN ÇIKARDI
MAZLUM NURLU CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ HÜKÜMET ÇİFTÇİYİ GÖZDEN ÇIKARDI

MAZLUM NURLU CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ HÜKÜMET ÇİFTÇİYİ GÖZDEN ÇIKARDI

01.08.2017 14:43:45 12 14 16 18 yazdır
AKP'nin yanlış politikaları ile tarımın bitme noktasına geldiğini belirten CHP'nin çiftçi Milletvekili Mazlum NURLU TMO'nun buğday alım fiyatını geç açıklamasına tepki gösterdi.
AKP'nin yanlış politikaları ile tarımın bitme noktasına geldiğini belirten CHP'nin çiftçi Milletvekili Mazlum NURLU TMO'nun buğday alım fiyatını geç açıklamasına tepki gösterdi.
Mazlum NURLU konuyu meclis gündemine taşıyarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK'e soru önergesi verdi.
Taban fiyatın 2015 yılında 16 Haziranda, 2016 yılında ise 28 Haziranda açıklandığını hatırlatan Mazlum NURLU bu yıl 12 Temmuza kadar beklenmesi ve açıklanan fiyatın beklentinin altında kalması Manisa'lı çiftçiye ağır bir darbe olmuştur dedi.
Nurlu yaptığı açıklamada; Tarım ürünleri üzerinde büyük oyunlar oynanmakta ve maalesef Hükümet buna seyirci kalmaktadır.  TMO'nun taban fiyat açıklaması buğday piyasasında bir denge oluşması ve fiyat düşüşünün önlenmesi için önemli bir faktördür.
Taban fiyat 2015 yılında 16 Haziran, 2016 yılında 28 Haziranda açıklanırken, bu yıl fiyat açıklamak için 12 Temmuza kadar beklenmesi tamamen yanlış bir tarım politikasıdır.
Çünkü Manisa başta olmak üzere ülkenin güney ve batı bölgelerinde buğday tarladan kaldırılmış ve TMO fiyat açıklamadığı için borç içinde yaşamını sürdüren çiftçi ürününü tüccara satmıştır. 12 Temmuza kadar hasat yapılan bölgelerdeki çiftçinin elinde zaten buğday kalmamıştır.
Bunlar ilk defa yaşanmıyor bu ülkede,
- Tarım ürünlerinin rekoltesini üretenler değil, satanlar açıklamakta yüksek açıklanan rekolte yüzünden fiyatların düşeceği korkusu salmaktadırlar.
- Tarım ürünleri ithalatında gümrük vergileri düşürülerek ülkeye ucuz tarım ürününün yolu açılmakta bu da fiyatların düşmesine neden olmaktadır.
- Serbest bölgelerden yabancı menşeili kalitesiz tarım ürünleri Türkiye'de üretiliyormuş gibi paketlenerek Avrupa'ya ihraç edilmekte böylece ürünlerimizin iç piyasada fiyatının artması engellenmektedir.
- Hepsinden önemlisi TMO, TARİŞ gibi piyasada fiyat denge unsuru olan kuruluşların fiyatları geç açıklayarak çiftçiyi tüccarın insafına terk etmektedirler.
- Bunların hepsinde amaç üreten, emek veren, hasat için yıl boyunca bekleyen çiftçinin değil, sadece aracıların ihracatçı ve ithalatçıların para kazanmasıdır.
Yanlış tarım politikalarında bu kadar ısrarcı olunması gösteriyor ki; AKP Hükümeti çiftçiyi gözden çıkarmıştır.
Tüm bunların mağduru çiftçi bir milletvekili olarak belirtmek isterim ki, bu yanlışlara dur diyecek olan tek parti Cumhuriyet Halk Partisidir.
Çünkü CHP çiftçiyi yok sayan bu anlayışa son verecektir.
Tarımda üretime ve kalkınmaya dayalı yeni bir düzen kurulacak, yapısal dönüşüm sağlanacaktır.
Çiftçimizin, kuralsız piyasa koşullarında kaderine terk edilmesine, üretimden koparılarak önce yoksullaştırılıp sonra istismar edilmesine son verilecek; başı dik, üretip kazanan ve refah içinde yaşayan bir çiftçi hedefi için tarım stratejik bir sektör olarak değerlendirilecek ve doğru biçimlerde desteklenecektir ifadelerine yer verdi.
SORU ÖNERGESİ
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla
                                                                                                           Mazlum NURLU
                                                                                                          Manisa Milletvekili
Toprak Mahsulleri Ofisinin 2017 yılı için buğday alım fiyatları 12 Temmuz tarihinde tarafınızdan açıklanmıştır.
Ekmeklik buğdayın ton fiyatı 940 lira, makarnalık buğdayın ton fiyatı ise 1.000 lira olarak belirlenmiştir.
Ancak fiyatın hem geç hem de düşük olarak açıklanması çiftçilerin beklentilerini boşa çıkarmıştır. Manisa başta olmak üzere Ege ve Akdeniz bölgelerinde buğday hasadı yapılmış ve çiftçi ürününü tüccara satmak zorunda kalmıştır. Elinde buğday olan çiftçi ise, beklentilerin altında açıklanan taban fiyat yüzünden mağdur olmuştur.
TMO'nun taban fiyat açıklaması buğday piyasasında bir denge oluşması ve fiyat düşüşünün önlenmesi için önemli bir faktördür.
Taban fiyat 2015 yılında 16 Haziran, 2016 yılında 28 Haziranda açıklanırken, bu yıl fiyat açıklamak için 12 Temmuza kadar beklenmesinin yanlış bir tarım politikası olduğu konusunda tüm çiftçi örgütleri hemfikirdir.  Çünkü 12 Temmuza kadar hasat yapılan bölgelerdeki çiftçinin elinde buğday kalmamıştır. Borç içindeki çiftçi ürününü tüccara satmak zorunda kalmıştır.
Çiftçi örgütleri, taban fiyatların hasattan önce yapılmasının gerekli olduğunu belirterek TMO, TARİŞ gibi üretici kurumları ve örgütlerinin bu konuda üzerine düşeni yapmaları gerektiğini ifade etmektedirler.
Bunlara göre;
1- Buğday taban fiyatı 2015 yılında 16 Haziranda açıklanmışken, bu yıl 12 Temmuz tarihine kadar beklenmesinin nedeni nedir?
2- Ülkenin birçok bölgesinde buğday hasadı yapıldıktan sonra taban fiyat açıklanması, hasadın devam ettiği bölgelere fiyat avantajı sağladığı iddiaları doğru mudur?
 3- Önümüzdeki yıllarda buğday taban fiyatının haziran ayı içerisinde açıklamayı düşünüyor musunuz?
Etiketler : mehmet dalkilinc
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri